سوالات متداول

تعداد تله مورد استفاده در مزرعه یا باغ بستگی به این دارد که میخواهید آفت مورد نظر را، ردیابی (تعیین زمان ظهور آفت) یا شکار انبوه کنید. باتوجه به اینکه کدام روش مد نظر میباشد تعداد تله در هکتار متفاوت است. بطور مثال جهت پایش و ردیابی آفت هدف بسته به نوع فرمون تعداد 1-5 عدد تله در هکتار توصیه میگردد. همچنین در شکار انبوه تعداد تله در هکتار به میزان آلودگی، جمعیت آفت هدف و مساحت باغ یا مزرعه بستگی دارد.

  1. برای هر تله چند فرمون مورد نیاز است؟

یک دیسپنسر یا پد فرمون در هر سبد فرمون داخل تله قرار میگیرد.

طول عمر هر فرمون در شرایط مزرعه ای بستگی به عوامل مختلف نظیر شرایط محیطی( رطوبت، درجه حرارت محیط و بادخیز بودن منطقه) دارد. بطور معمول کپسول فرمون در مزرعه 4-12 هفته (بسته به نوع فرمون و دیسپنسر مورد استفاده) قابل استفاده است. بعد از نصب فرمون و آزاد سازی فرمون در باغ یا مزرعه، به مرور زمان قدرت جذب تله ها کاسته شده و نیاز به تعویض دیسپنسر فرمون ها میباشد بنابراین استفاده از یک فرمون برای چندین نسل آفت امکان پذیر نیست و باید برای نسل بعدی آفت تعویض گردد.

تمامی فرمون های خریداری شده بایستی در دمای زیر صفردرجه سانتیگراد جهت نگهداری طولانی مدت (2 سال) نگهداری گردد. بعد از تحویل کالا، فرمون ها باید به یخچال منتقل گردد در صورت نگهداری فرمون ها خارج از یخچال یا فریزر کارایی فرمون کاهش پیدا میکند.

باتوجه به اینکه فرمون ها نباید در محیط گرم قرار گیرد لذا در زمان ارسال، فرمون ها  به همراه یخ خشک  بسته بندی و ارسال میگردد.

میزان 300-500 سی سی از مایع سراترپ را داخل تله های سراترپ ریخته شود. مایع سراترپ را به هیچ عنوان با آب یا مواد دیگر مخلوط نکنید.

با توجه به شرایط منطقه ای و میزان جمعیت آفت میتوان از تله های دلتا و یا تله قیفی استفاده نمود. در صورتیکه منطقه دارای وزش باد شدید یا گرد و غبار باشد استفاده از تله های قیفی یا فانل ترپ ها توصیه میگردد زیرا استفاده از تله های دلتا در این گونه مناطق باعث نشستن گرد وغبار روی کارت های چسبناک داخل تله شده و کارایی تله را کاهش میدهد. همچنین اگر میزان جمعیت آفت در منطقه بالا باشد تله قیفی از کارایی بالاتری برخوردار است زیرا میزان بیشتری از شبپره های بزرگ و کوچک را شکار مینماید.

تله های نوری دارای باتری قابل شارژ و پنل شارژ خورشیدی هستند. قبل از نصب در مزرعه، پنل خورشید به همرا باتری ها باید به مدت 24 ساعت در زیر نور خورشید قرار گیرد و دکمه روشن و خاموش تله همیشه باید در حالت روشن باشد. بعد از 24 ساعت تله آماده نصب در مزرعه یا باغ میباشد.

کلیه محصولات فرمونی شرکت زیست بانی پایا از بهترین مواد اولیه تهیه شده از شرکت های اروپایی (آلمان، انگلیس وغیره) در داخل ایران و توسط متخصصین این شرکت تولید و عرضه میگردد.

باتوجه به اینکه تمامی محصولات فرمونی، تولید این شرکت و تاریخ  روز میباشد لذا زمان ارسال کالا نسبت به حجم سفارش از یک تا چند روز متفاوت میباشد.